Stardust - Kinesisk Kärleksört
Försäljningsperiod dec-jun. Leverans från mars.Stora vita blommor som utvecklar en svag nyans av rosa under hösten. Bladverket är ljust grönt. Mycket bra bi- och fjärilsväxt!
När kärleksörten väl har tappat sina blad på hösten och det bara återstår en stjälk så ska dessa inte dessa klippas ner, det görs först under våren och då vid marknivå.
- Vari
- Valkoinen
- Korkeus
- 50 cm
- Kukinta
- Aug - Okt
- lehtien väri
- Vihreä
- Koko
- l
- Sijainti
- Mukavin aurinkoisissa olosuhteissa
- Årstid
- Vår
- Latin
- Sedum spectabile
- Levereras som
- Barrotad
Lökar - Storlek anges i siffror Ex: 20/22 betyder att löken är ca 20 - 22 cm i omkrets | Knölar, rötter, tubers och rhizom - Storlek anges med romerska siffror eller vanliga Ex: I II III där I är den största | ![]() Perenner, pioner, etc - Storlek anges oftast med romerska siffror Ex: I II III där I är den största De perenner vi säljer benämns Barrotperenner. |