* VÅRSÄSONGEN STÄNGER PÅ MÅNDAG 8 JUNI KL 10 *
Storbladig medeltidig spenat med fräsch god smak. Funkar mycket bra att äta rå i sallader. Denna sort ägnar sig speciellt bra för höst- och vinterodling. Spenat är en lättodlad gröda som har en väldigt lång säsong. Trivs dock inte så bra mitt på sommaren då bladen blir ledsna och plantan vill gå i blom.
Direktså den på våren för skörd under sommaren eller förläng säsongen med den. Har du växthus eller bor i söder kan du så den på hösten och skörda under senhösten/vintern eller testa att så den så tidigt som i januari/februari så gror den när den är redo och du har möjlighet till tidig skörd.
Odlad av Veronica på Gårdslids odlingar (Orust) Mathilda & Tom på Eksjöhult Småbruk (Linköping), Britt-Marie i Linnemölla (Kristianstad)
Grobarhet: min. 82%
Antal frön per förpackning: ca 100 fröer
Botaniskt namn: Spinacia oleracea
Antal frön: ca 100 st
Odlingstyp: Friland
Såtid (direkt): apr-jun, sep-okt
Sådjup: 1-2 cm
Plantavstånd: 5-10 cm
Radavstånd: 10-40 cm
Ursprung: Sverige
Levereras som: Frö
Varumärke: NordFrö
Leveransinformation Frö:
Om din order endast innehåller Frö levererar vi din order inom en till två veckor. Innehåller ordern också dahlior, perenner mm samskickas allt under mars till april enligt ordinarie leveranstider. Vill du ha dina frön snabbare, lägg frön på en separat order.
Mer information
Särskilda referenser